24.10.2018

Poprawa egzaminów zawodowych 9-10.01.2019 r.

Aktualności

Sukces Justyny w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez IPN

10 maja 2018 r. Komisja Konkursowa oceniająca prace w konkursie „Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie”, organizowanym przez Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie, pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej, dokonała oceny prac i przyznała 18 tytułów laureatów w każdej z trzech grup wiekowych. W ramach konkursu wpłynęło 257 prac. W tym roku nadesłane komiksy oceniane były w trzech kategoriach wiekowych: 11–13 lat, 14–16 lat i 17–19 lat.

Uczennica Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży Justyna Kmin w organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej ogólnopolskim konkursie „Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie” w grupie wiekowej od 14-16 lat została laureatką. Praca Justyny została bardzo wysoko oceniona przez jury, w skład którego wchodzili m.in. scenarzyści, autorzy komiksów, historycy, filozofowie i autorzy gier planszowych. Opiekunem merytorycznym Justyny z ramienia szkoły był mjr Krzysztof Tekiel.

Przedmiotem konkursu było wykonanie komiksu przedstawiającego epizod, rozgrywający się na tle rzeczywistych wydarzeń historycznych ważnych dla dziejów polskiego społeczeństwa, w którym bierze udział realny lub  fikcyjny bohater. Zakres historyczny prac powinien mieścić się w okresie od 1917 r. do 1990 r. Praca miała stanowić zamkniętą całość o objętości minimum 8, maksymalnie 10 plansz formatu A4.

Justyna w swojej pracy przedstawiła historię związaną z obroną Westerplatte, widzianą przez pryzmat jednego bohatera tj. kpt. Franciszka Dąbrowskiego, potomka przedwojennego generała.
Rozdanie nagród, wręczenie dyplomów, prezentacja zwycięskich prac a także warsztaty plastyczne prowadzone przez grafika, odbędą się 28 maja 2018 r. podczas VIII Festiwalu Komiksów Historycznych w Centrum Edukacyjnym im. J. Kurtyki Przystanek Historia w Warszawie.

Gratulujemy zwycięstwa Justynie i zarazem dziękujemy innym uczestnikom za wzięcie udziału w konkursie.