Podsumowanie akcji 19 dni przeciwko przemocy wobec dzieci i młodzieży

W związku z przypadającą w dniach 1 – 19 listopada ogólnoświatową i ogólnopolską kampanią „19 dni przeciwko przemocy wobec dzieci i młodzieży” społeczność Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży w Nowym Targu po raz pierwszy włączyła się w obchody w/w kampanii, której organizatorem była Fundacja Szczęśliwe Jutro i Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowym Targu.

Symbolem Kampanii jest pomarańczowa wstążka opatrzona napisem „YES to prevention of child abuse!” („Tak dla ochrony dziecka przed krzywdzeniem”). Pomarańczowy to kolor ostrzegawczy i zwracający uwagę. Ponieważ przemoc przybiera różne formy i oblicza, co roku kampania opatrzona jest innym hasłem przewodnim. Tematem przewodnim tegorocznej kampanii są kary cielesne.

W związku z programem organizowane były w szkole różne akcje i działania.

1-9 listopada klasa pierwsza opracowała "Dekalog dorosłego", który był wyeksponowany w korytarzu szkolnym, następnie wybrany plakat wystawiony został w nowotarskim MOK-u podczas gali podsumowującej akcję (19 listopada).

14 listopadaklasa II wojskowo-policyjna pod okiem senseia Aleksandra Kozieła zaprezentowała pokaz z samoobrony i przeprowadziła zajęcia dla uczniów klasy II GI.

14 listopada wykonaliśmy pomarańczowe kokardki, które były przypięte do ubrań uczestników Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży podczas spotkania podsumowującego akcję - 19 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu.

1-19 listopada w ramach kampanii wychowawcy klas przeprowadzili zajęcia na temat czym jest przemoc.

16 listopada klasy I i II wzięły udział w programie profilaktycznym „Przepis na sukces” opracowanym przez młodych – dla młodych. Spotkanie podzielone było na dwie części wykładową i muzyczną. Wykładzie profilaktycznym raper Jakub Nowak i Bartłomiej Krakowiak – pisarz, podróżnik podzielili się z młodzieżą swoim świadectwem życia. Uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób można zapobiec uwikłaniu się w problemy z przestępczością, jak poradzić sobie z istniejącymi już zachowaniami destrukcyjnymi. Spotkanie miało za zadanie kształtować postawy asertywne i odpowiedzialne.

W drugiej części odbył się koncert popularnego rapera, który wykonał utwory o treści profilaktycznej. Jego obecność w szkole potrafiła lepiej trafić do młodzieży. Komunikatywny i autentyczny przekaz oparty o popularny rodzaj muzyki hip-hop da wymierny efekt minimalizacji niezdrowym zachowań w środowisku szkolnym.

19 listopada występ uczniów klasy II wojskowo-policyjnej w pokazie z samoobrony podczas gali podsumowującej projekt.