24.10.2018

Poprawa egzaminów zawodowych 9-10.01.2019 r.

Aktualności

Kadeci tworzą filmy o bohaterach

NOWY TARG. Nowotarski rynek zmienił się na chwilę w plan filmowy. Aktorami rozgrywających się scenek i operatorami jednocześnie byli kadeci z Prywatnego Liceum. Ta filmowa twórczość młodzieży klas mundurowych wiąże się z udziałem w kolejnej edycji konkursu „Policjanci w służbie historii”.

Organizatorami tego cieszącego się rosnącą popularnością, ogólnopolskiego konkursu są Instytut Pamięci Narodowej i Komenda Główna Policji, a silną motywacją do udziału były dla kadetów z „Venuleta” sukcesy w poprzednich edycjach, uwieńczone wycieczką śladem martyrologii polskich policjantów po niegdysiejszych kresach wschodnich Rzeczypospolitej.

W tegorocznej edycji nowotarscy kadeci chcą poznać bliżej i spopularyzować postaci kolejnych bohaterów wojennych lat.

Pierwszy z nich to nowotarżanin Stanisław Piłat - policjant Policji Państwowej, policjant Polskiej Policji w czasie II Wojny Światowej oraz uczestnik olimpiady sportowej w 1936 roku w Berlinie i wielokrotny Mistrz Polski w boksie.

Drugim jest Stanisław Kanik - przodownik Policji Państwowej, komendant posterunku Policji w Myślenicach, ofiara zbrodni katyńskiej.

Chcąc uatrakcyjnić swoją opowieść o tych historycznych postaciach, na rynku w Nowym Targu kadeci odegrali kilka scenek z przeszłości, uwieczniając swoje działania kamerą. Te sceny, po zmontowaniu, wzbogacą filmową produkcję poświęconą obu postaciom. Przygotowanie krótkich filmów jest bowiem jednym z wymogów stawianych uczestnikom konkursu.