Kadecka studniówka, czyli szyk bez munduru

Nawet wychowawcom trudno było swoje kadetki i swoich kadetów rozpoznać w nowym image’u… Studniówka to szczególny dzień, w którym młodzież – tak rozpoznawalna na ulicach po swoim mundurze – zmieniła strój na elegancki, nawet oszałamiająco elegancki. Przełomowy moment – jak i u całej rzeszy maturzystów – rozpoczyna odliczanie dni do egzaminu dojrzałości, ale zmusza też do poważnego myślenia o życiowych decyzjach.

Orchidea” w Waksmundzie była miejscem studniówkowej zabawy dla połączonych klas III policyjnej i III wojskowo-pożarniczej z naszego liceum. Balowanie w szykownych sukniach różnych barw, w modnych fryzurach, na szpilkach – zakończyło się, jak każe studniówkowy obyczaj, nad ranem. Kadeci w dzień studniówki dowiedli, że garnitury na wysportowanych ciałach prezentują się efektowniej niż uniformy moro i polary.

Charakter kadeckiej studniówce nadał wszakże wspomnieniowy film przygotowany na tę okazję przez jedną z klas. Dokumentował on najbardziej pamiętne chwile szkolnego życia – począwszy od obozu szkoleniowo-kondycyjnego w Niedzicy na starcie pierwszych klas, czyli od „wycisku” i survivalu „na dobry początek”. Nie mogło zabraknąć również poloneza, oczywiście tego najbardziej znanego - z „Pana Tadeusza”.

Do matury kadecki rocznik 2019 podchodzi poważnie i ambitnie. Świadczy o tym, fakt, że na zdawanie egzaminu zdecydowani są prawie wszyscy, z wyjątkiem pojedynczych osób w obu klasach. Największy stres – co potwierdzają też wyniki próbnej matury w listopadzie - powoduje matematyka, ale wielu zrozumiało już, że trzeba „przysiąść fałdów” lub douczać się na różne sposoby. Świadectwo dojrzałości jest w życiu potrzebne – bez względu na to, czy ktoś decyduje się na dalszą edukację, czy też woli podjąć pracę.

Spora część kadetów myśli o kontynuowaniu edukacji na kierunku „bezpieczeństwo narodowe” w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Kilkoro – gdyby nie powiodła im się rekrutacja do policji – zamierza startować na studia prawnicze.

Relacja ze studniówki: