III edycja historycznego konkursu - z warsztatami w krakowskim IPN-ie

Bardzo metodycznie przygotowują się kadeci z naszego liceum do udziału w III edycji ogólnopolskiego konkursu „Policjanci w służbie historii”. Służyły temu warsztaty zorganizowane w krakowskim Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej. Silną motywacją są też dla nich sukcesy odniesione w dwóch poprzednich edycjach tych coraz popularniejszych zmagań, organizowanych przez IPN i Komendę Główną Policji.

Uczestnikami konkursu są uczniowie klas o profilu policyjnym z placówek w różnych częściach kraju. Oddziały IPN-u zapraszają tę mundurową młodzież na warsztaty, by pomóc jej przygotować się do wykonania zadań opisanych w regulaminie.

Tego roku Liceum będą w konkursie reprezentowały trzy zespoły, a ich rolą jest odszukanie potomków policjanta służącego w latach II Rzeczypospolitej lub tzw. „granatowego policjanta” z lat II wojny światowej. Chodzi o ludzi, którzy swoimi czynami dowiedli, że pomagali ludności w okresie okupacji. Ich losy ma prezentować film dokumentalny, zrealizowany na bazie wspomnień i rodzinnych pamiątek. Wyprodukowanie takiego krótkiego dokumentu jest jednym z wymogów stawianych uczestnikom.

Drugie zadanie to odnalezienie miejsca pamięci związanego z wybranym bohaterem oraz przeprowadzenie „żywej lekcji historii” poza murami macierzystej szkoły, opowiadającej o dziejach Policji od czasu odzyskania przez Polskę niepodległości do końca II wojny światowej.

Warsztaty w krakowskim Oddziale IPN dały kadetom możliwość poszerzenia zdobytej w szkole wiedzy o historii Policji. Poznali oni także tajniki nagrywania materiałów i montowania filmów, tak, by były one atrakcyjne zarówno pod względem merytorycznym, jak i wizualnym.

Bardzo ciekawym elementem warsztatów stał się wykład policjantów działających hobbystycznie w Grupie Rekonstrukcji Historycznej, połączony z prezentacją zabytkowych przedmiotów, zdjęć i dokumentów.

Trzy szkolne zespoły do udziału w konkursie czują zapał tym większy, że nagrodą dla ich poprzedników były tygodniowe wycieczki śladem martyrologii Polaków na dawnych kresach wschodnich Rzeczypospolitej.