24.10.2018

Poprawa egzaminów zawodowych 9-10.01.2019 r.

Aktualności

W mundurowym liceum - turnieje kenjutsu

Fukuroshinaj – to nazwa broni, którą walczą adepci kenjutsu, czyli klasycznej japońskiej sztuki walki z użyciem mieczy. Takie turnieje odbywają się w naszym liceum od 6. lutego i trwać będą do końca marca.

           W tym czasie uczniowie mundurowych klas zdobywają punkty decydujące o ostatecznym miejscu w szlachetnej rywalizacji. Pomysłodawcą zawodów jest shihan Aleksander Kozieł, który podobne turnieje organizuje dla swoich uczniów od kilku lat.
          Zasadą w kenjutsu jest, że walka trwa do uzyskania dwóch punktów przewagi, jednak w nie więcej niż pięciu starciach. Każdą walkę rozpoczyna ukłon w kierunku przeciwnika - po to, żeby wyrazić mu szacunek. Ukłonem także walka się kończy - pierwszy kłania się zwycięzca, dziękując za możliwość walki i cieszenia się triumfem. Żeby zdobyć punkt, trzeba wykazać się zręcznością i sprytem oraz panować nad swoimi odruchami. Zbyt silne uderzenie przeciwnika oznacza tak zwaną karę shido, czyli punkt dla uderzonego.
         Prawie dwumiesięczne turnieje zakończą się wręczeniem dyplomów oraz medali za zajęte miejsca dla najlepszych zawodników.
Zobacz galerię