Kadeci w grze miejskiej

Głośnym echem odbiły się w mieście obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. Pamięć o skazanych na zapomnienie uczczono w trzech miejscach, a najhuczniej – podczas akcji plenerowej w Szkole Podstawowej Nr 5, z udziałem Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Błyskawica”. Kolejnym elementem tych obchodów była gra miejska.

Kadeci z Prywatnego Liceum zostali zaproszeni przez organizatorów tej gry jako komisja egzaminacyjna do spraw musztry. Wcześniej, w SP Nr 5, uczestniczyli oni w rekonstrukcji dramatycznych wydarzeń związanych z potyczkami partyzantów i przeważających sił MO, Urzędu Bezpieczeństwa, Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego wkrótce po zakończeniu II wojny światowej.

W rekonstrukcji udział brały osoby dorosłe oraz młodzież ubrana w mundury i stroje z tamtego okresu. Oprócz umundurowania członkowie grupy rekonstrukcyjnej wyposażeni byli w broń i stare samochody. Wszystko to pozwoliło obserwatorom cofnąć się w czasie do tego okresu i zobaczyć, jak wyglądało utrwalanie władzy na Podhalu tuż po wojnie.

W grze miejskiej kadeci mieli za zadanie sprawdzić umiejętności członków poszczególnych drużyn z zakresu musztry. Po wyczerpujących zajęciach uczestnicy gry miejskiej ponownie udali się do „bazy”, czyli Szkoły Podstawowej przy ul. Orkana, gdzie czekały na nich gorąca zupa oraz herbata.