Uczestnicy konkursu na filmowym planie

NOWY TARG. Kadetów z Prywatnego LO absorbuje teraz produkcja filmowa. Zajmują się nią ci uczniowie klas mundurowych, którzy przystąpili do udziału w I edycji ogólnopolskiego konkursu „Żołnierze w służbie historii”, organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej oraz Ministerstwo Obrony Narodowej. Jedno z konkursowych zadań polega na stworzeniu filmowych para-dokumentów z nagraniami rekonstrukcji wydarzeń. Tematem I edycji organizatorzy uczynili „Bohaterów września 1939 r.” - żołnierzy walczących w wojnie obronnej po napaści Niemiec na Polskę.

Obok wcześniejszego konkursu „Policjanci w służbie historii”, są to drugie ogólnopolskie zmagania tej samej rangi i - po wcześniejszych sukcesach nowotarskich kadetów w kolejnych edycjach konkursu „policyjnego” – zainteresowanie młodzieży tą formułą jest naprawdę duże. Szanse na sukces i główną nagrodę w postaci kilkudniowej wycieczki edukacyjnej też są duże.

Cel „żołnierskiego” z kolei konkursu to zainteresowanie uczniów najnowszą historią Polski, ze szczególnym uwzględnieniem historii oręża polskiego w XX wieku oraz jego wkładu w budowę niepodległego i niezależnego Państwa Polskiego. W ramach zadań konkursowych uczniowie odkrywają miejsca pamięci związane z historią walk, sylwetki żołnierzy, których postawa może być wzorem służby Polsce i Polakom oraz przekazują zdobytą wiedzę innym.

Pierwsze, wyznaczone konkursowym regulaminem zadanie, polega na odnalezieniu postaci żołnierza, legionisty lub powstańca, który przyczynił się do budowania niezależnej polskiej państwowości, a następnie opisaniu tej postaci przygotowaniu kilkuminutowego filmu ukazującego jego służbę ojczyźnie.

Wypełniając kolejne zadanie, uczestnicy konkursu muszą odnaleźć w okolicy i opisać miejsce pamięci związane z wybraną postacią oraz wkładem oręża polskiego w budowanie niezależnej państwowości w XX w.

Zwieńczeniem uczniowskiej aktywności ma być przygotowanie i przeprowadzenie "żywej lekcji historii" dla rówieśników lub młodszych roczników z innej szkoły. Lekcja taka powinna przedstawiać historię związaną z wybranym miejscem pamięci i postacią.

Rozstrzygnięcie konkursu przewidywane jest końcem lipca, a nagrodą główną będzie zagraniczny wyjazd edukacyjny do miejsc pamięci związanych z historią oręża polskiego. Kadeci z klas mundurowych wystawili dwa zespoły i chcą przybliżyć dwie postaci.

Pierwszą z nich jest żołnierz z Nowego Targu - por. Stanisław Nenko, który brał udział w kampanii wrześniowej 1939 roku, następnie dostał się do radzieckiej niewoli i został zamordowany przez NKWD wiosną 1940 roku w Charkowie strzałem w tył głowy. Druga osoba to kpt. Włodzimierz Wolny, który we wrześniu 1939 roku był obrońcą Lwowa, a teraz mieszka w Krakowie.