Szkolenie w strażackiej Jednostce aż do siódmych potów

NOWY TARG. Nie było taryfy ulgowej dla kadetów z klasy I pożarniczej z Prywatnego LO dla Młodzieży, którzy odbywali kolejne szkolenie praktyczne w nowotarskiej Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej PSP. Musieli oni bowiem przejść identyczny test sprawności fizycznej jak wszyscy przyjmowani w szeregi zawodowych strażaków. Sprawdziany takie odbywają się również w trakcie służby.

Test ten składa się z trzech konkurencji, czyli:
- podciągania na drążku
- biegu po kopercie”
- beeptestu, czyli pokonywania cyklicznie 20-metrowego odcinka po sygnale dźwiękowym.
Pomyślne przejście przez test nie jest łatwe, ale niektórzy walczyli dzielnie. Poza tym – jak instruowali adeptów zawodowi strażacy – przy systematycznym treningu odpowiednią formę można osiągnąć w około pół roku.
Dla przyszłych strażaków wizyta w JRG była też pierwszym spotkaniem ze sprzętem ratownictwa technicznego - hydraulicznymi nożycami do cięcia blachy i rozpieraczami oraz poduszkami pneumatycznymi. By sprawnie i bezpiecznie posługiwać się tym sprzętem np. podczas akcji ratowniczych w wypadkach drogowych, potrzebne jest jednak ciągłe, specjalistyczne szkolenie.
Mieli też kadeci okazję, by przekonać się, jak wygląda codzienna strażacka służba, gdyż szkolenie trzeba było dwukrotnie przerwać z powodu alarmowego wyjazdu instruktorów do akcji ratowniczych.