Kadeci w Racławicach: historia, patriotyzm i sportowa rywalizacja

NOWY TARG. Zlot Kawalerów Krzyża Virtuti Militari w Racławicach w rocznicę zwycięstwa Kościuszkowskich wojsk i kosynierów nad armią rosyjską 4. kwietnia 1794 roku – zawsze jest dużym wydarzeniem historyczno-patriotycznym. Od lat uczestniczą w nim kadeci z Prywatnego LO. Tak było i podczas 225. rocznicy słynnej bitwy.

Nieubłagany czas powoduje, że Kawalerów Virtuti Militari jest na tym świecie coraz mniej, a jeszcze żyjącym siły i zdrowie nie zawsze pozwalają, by przybyć do Racławic. Tego roku – jako ci najważniejsi, honorowi goście - w Zlocie uczestniczyli trzej Kawalerowie i jedna Dama. Rangę obchodów podnosiła jednak obecność wojewody Piotra Ćwika, wójta Racławic Adama Samborskiego, księdza kapucyna z Krakowa, czy szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego płka Marcina Żala. Zgodnie z tradycją takich Zlotów, odbył się Apel Poległych, samorządy i szkoły składały wieńce i wiązanki, zabrzmiał hymn, kompania reprezentacyjna oddała honorową salwę.

Przed tą oficjalną, uroczystą częścią, odbyły się zawody sportowo-obronne, obejmujące strzelanie (na Strzelnicy w Miechowie), rzut granatem na odległość i marszobieg na 5-kilometrowej trasie z punktami zadaniowymi, w okolicach Kopca Kościuszki. W trakcie marszobiegu 9 szkolnych drużyn z różnych szkół mundurowych województwa małopolskiego, miało przenieść 2 skrzynki z amunicją o wadze 25 kg na odległość 50 metrów i transportować dwóch rannych.

Zawody były eliminacją wojewódzką do V Zlotu Klas Mundurowych, tego roku planowanego w Żaganiu. 9-osobowa reprezentacja „Venuleta”, która w ubiegłym roku uplasowała się w tej rywalizacji na II miejscu, tym razem miała mniej szczęścia. W efekcie nowotarskim kadetom z klasy II przypadło VIII miejsce, ex aequo z drużyną z Trzebini. Na Zlocie w Żaganiu Małopolskę reprezentować będą kadeci z Nowego Sącza.