24.10.2018

Poprawa egzaminów zawodowych 9-10.01.2019 r.

Aktualności

W konkursie IPN-u i Muzeum Katyńskiego - kadetki wśród laureatów

264 uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski wzięło udział w 10. edycji konkursu organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej we współpracy z Muzeum Katyńskim. Dwie kadetki z Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży w Szkołach im. prof. Venuleta - Marcelina Magaś i Arleta Stopiak-Głuch – zostały jego laureatkami II stopnia.

Hasłem konkursu są „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…”, a celem - upamiętnienie ofiar rozstrzelanych wiosną 1940 r. z rozkazu najwyższych władz ZSRR.

Rolą uczestników było stworzenie strony z albumu, poświęconej konkretnej ofierze Zbrodni Katyńskiej. Projekt pracy mógł zawierać m.in. biogram, opis, wiersz, tekst piosenki, zdjęcia, rysunki. Technika wykonania pracy była dowolna. 

Wymagało to opracowania koncepcji plastycznej, ale również dużego zaangażowania w poszukiwanie informacji o wybranym przez siebie bohaterze. Kadetki z „Venuleta” sięgały do książek, ale też spotykały się z rodzinami ofiar. Dzięki temu udało się im zdobyć pamiątki, zdjęcia i informacje od najbliższych żyjących i zasłużyły na uznanie konkursowego jury.

Opiekunem merytorycznym z ramienia Szkoły był mjr Krzysztof Tekiel.

Autorów 17 najlepszych prac organizatorzy uhonorowali nagrodą w postaci wyjazdu edukacyjnego na Białoruś. Dodatkowo nagrodą II stopnia wyróżniono 10 prac, w tym prace Marceliny i Arlety. Na uroczyste wręczenie nagród (czyli gier i publikacji IPN) połączone ze zwiedzaniem Muzeum Katyńskiego, laureaci II stopnia zostaną zaproszeni we wrześniu do Warszawy.

W poprzednich latach laureaci konkursu wraz z opiekunami wyjeżdżali do miejsc związanych z martyrologią Polaków na Kresach. Odwiedzali polskie cmentarze wojenne w Katyniu, Miednoje, Charkowie i Bykowni. W latach 2014–2015 laureaci wyjechali do Włoch, by odwiedzić miejsca związane z walkami 2. Korpusu Polskiego, w którym służyli  żołnierze ocaleni z obozów i łagrów w ZSRR. Trzy lata temu natomiast – szlakiem walk 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, przemierzali m.in. Niemcy, Holandię, Francję, Belgię. W roku 2016 laureaci odwiedzili Litwę i Białoruś, jadąc szlakiem tzw. białoruskiej listy katyńskiej. Trasa ubiegłorocznego wyjazdu wiodła z kolei śladami Polaków w Rumunii w latach II wojny światowej.