24.10.2018

Poprawa egzaminów zawodowych 9-10.01.2019 r.

Aktualności

Dla luareatów konkursu Archiwum X w Legionowie i stołeczna policja

Nie każdy może poznać nowoczesne metody zabezpieczania śladów podczas śledztw kryminalnych czy tajniki daktyloskopii. Takie szczęście mieli jednak laureaci II stopnia konkursu „Policjanci w służbie historii”. Nagrodą dla nich były zaproszenie do Centrum Szkolenia Policji w Legionowie i zupełnie wyjątkowe, bardzo intensywne dwudniowe zajęcia.

Rangę III edycji konkursu organizowanego przez Komendę Główną Policji oraz Biuro Edukacji Narodowej IPN podnosi setna rocznica powstania Policji Państwowej. Jubileusz na pewno też zwiększył zainteresowanie historycznym konkursem. Do Szkoły Policji w Legionowie organizatorzy zaprosili 11 zespołów, które zdobyły II nagrodę. Wśród nich były kadetki z Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Targu: Kinga Rusnak, Karina Wójcik i Anna Morawa, wraz z opiekunem merytorycznym - majorem Krzysztofem Tekielem.
 
Pierwszego dnia, w legionowskim Centrum Szkolenia Policji, kadeci oglądali film pokazujący specyfikę placówki oraz zasady rekrutacji. Zajęcia skupiły się na udzielaniu pierwszej pomocy i zabezpieczaniu śladów kryminalistycznych. Po południu kadra Centrum prezentowała swoją strzelnicę oraz obiekty sportowe, które przez cały czas pobytu były dostępne dla uczniów i nauczycieli. Nikt nie został ranny, jednak kilka osób obezwładniono podczas zajęć z taktyki i techniki interwencji.
 
Drugi dzień wypełniła wizyta w Komendzie Stołecznej Policji, Komendzie Głównej oraz w Biurze Historii i Tradycji Policji.
Przed gośćmi stanęło otworem laboratorium kryminalistyczne z jego specjalistycznymi stanowiskami, gdzie młodzież m.in. poznała metody wykrywania substancji psychotropowych.
 
Kolejny punkt na trasie laureatów to Pałac Mostowskich - siedziba Stołecznej Policji, m.in. z punktem dowodzenia wszystkimi patrolami policji w mieście, centrum zarządzania kryzysowego oraz monitoringiem kamer z obszaru całej stolicy.
 
W budynku Komendy Głównej Policji, przy ul. Puławskiej, młodzież oddała hołd policjantom zamordowanym w Twerze i pochowanym w Miednoje, a także tym wszystkim funkcjonariuszom, którzy zginęli na służbie.
 
„Na deser” zostało laureatom Biuro Historii i Tradycji Policji przy ul. Orkana. Jego cenne zbiory, m.in. kolekcję dokumentów z czasów II Rzeczypospolitej prezentował dyrektor Biura, nadkomisarz Krzysztof Musielak. Archiwalna ciekawostka to m.in. legitymacja i inne dokumenty Bolesława Kontryma - agenta wywiadu, cichociemnego, słowem Jamesa Bonda swoich czasów, z okresu jego służby w Policji Państwowej.
 
Tam też zachowało się kilka pamiątek po policjancie II RP oraz byłym Komendancie Policji Powiatowej w czasie II Wojny Światowej z Nowego Targu - komisarzu Józefie Wraubku. Oprócz zdjęć, młodzież mogła obejrzeć oryginalną marynarkę munduru kom. Wraubka. Zainteresowały ją również zdjęcia innego nowotarskiego Policjanta z okresu II RP oraz z lat wojny - pięściarza, olimpijczyka i posterunkowego Stanisława Piłata.
 
Wieczór wypełniły zajęcia prowadzone przez policjantów z Centrum Szkolenia: musztra, nauka radzenia sobie w trudnych sytuacjach, rozpędzania agresywnego tłumu oraz przywracania porządku. Symulacje akcji w warunkach bojowych robiły wrażenie i na długo zostaną kadetom w pamięci.
 
Materiał do przemyśleń dały natomiast rozmowy prowadzone podczas spotkania z uczestnikami kursu podstawowego Policji, ale i funkcjonariuszami po kilkunastu latach służby. Wypowiedzi potwierdzały, że wiążą się z nią stres, odpowiedzialność, wysokie wymagania, ale nagradza je satysfakcja z niesienia pomocy innym.
 
Trzydniowa wycieczka do Legionowa i Warszawy dostarczyła laureatom mnóstwa wrażeń, ale też ciekawej autopsji i wiedzy innej niż teoretyczna. Dla wielu uczestników zajęcia mogą być momentem połknięcia policyjnego bakcyla.
Zobacz galerię