24.10.2018

Poprawa egzaminów zawodowych 9-10.01.2019 r.

Aktualności

Walka wręcz, techniki samoobrony, nurkowanie w zakopiańskim Ośrodku

Kontakt z zawodowymi żołnierzami – instruktorami, szansa na poprawienie kondycji i sprawdzian postępów w nabywaniu fizycznej tężyzny – takie korzyści daje każdorazowy wyjazd kadetów z Prywatnych Szkół im. prof. Venuleta do Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo-Kondycyjnego na Groniku w Zakopanem. Każda taka wizyta me też swój intensywny ćwiczeniowy program.

Dla kadetów pierwszorocznych pobyt w Ośrodku zaczął się od poznania historii powstania tego obiektu, jego przedwojennych i powojennych dziejów oraz zadań, jakie spełnia on w strukturze Wojska Polskiego.

 

Po prelekcji kadeci podzieleni na grupy rozpoczęli zmagania fizyczne. Młodsi uczyli się walki wręcz i technik samoobrony, a ich starsi koledzy doskonalili się w tej sztuce.

 

Na basenie czekała pani instruktor pływania. Z jej pomocą młodzież nabywała umiejętność nurkowania przy wykorzystaniu sprzętu do długotrwałego przebywania pod wodą.

 

Kolejnym elementem sprawnościowego testu była ścianka wspinaczkowa - wymagająca zręczności, siły, ale też dobrej techniki i opanowania lęku wysokości. Trzy trasy, jakie mieli do wyboru kadeci, charakteryzowały się coraz większym odchyleniem od pionu i dodatkowymi przeszkodami.

 

Ostatnim wyzwaniem podczas pobytu na Gronku stał się dla kadetów test sprawności fizycznej – dokładnie taki sam, jaki obowiązuje w procesie rekrutacji do Policji. Pokonanie toru zajmowało ok. 1 minuty 30 sekund i wiązało się z bardzo dużym wysiłkiem fizycznym. Kadeci pierwszoroczni dopiero zetknęli się z tym testem, a II i III-klasiści przekonywali się, które elementy sprawiają im jeszcze trudność i wymagają dodatkowych ćwiczeń.

 

Ciekawostką dla wszystkich były opowieści zawodowych żołnierzy o specyfice służby, zwłaszcza służby w wojskach lotniczych.

Zobacz galerię