24.10.2018

Poprawa egzaminów zawodowych 9-10.01.2019 r.

Aktualności

Kadeci szkoleni w kwatermistrzostwie

9-osobowa grupa kadetów z Prywatnych Szkół Średnich im. prof. Venuleta – adeptów pożarnictwa, odwiedziła nowotarską Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą. Kolejna z cyklu takich systematycznych wizyt pozwoliła na poznanie kwatermistrzowskich możliwości Jednostki, sprzętu i środków transportu, które służą spełnianiu tej ważnej roli, umożliwiając działania w każdym terenie.

Przypomnijmy, że wiele elementów tzw. zestawu kwatermistrzowskiego było wykorzystywanych np. podczas akcji związanej z pamiętnym wybuchem gazu w bloku przy ul. Wojska Polskiego w Nowym Targu, gdzie zginęły dwie osoby, a kilka mieszkań uległo zniszczeniu.

 

W progach Jednostki witał kadetów jej dowódca – bryg. Janusz Barnaś, przydzielając gościom strażaka-instruktora do kilkugodzinnych zajęć. Z nim kadeci poznawali mercedesa z naczepą, który przewozi kontener kwatermistrzowski i dodatkowo przyczepę z częścią sanitarną. Potężna gabarytowo naczepa mieści w swoim wnętrzu namioty o nadmuchiwanym szkielecie, zdolne zapewnić schronienie i miejsce wypoczynku 60 osobom (każdy jeden na 10 osób), generator prądu, sprzęt oświetleniowy, przedłużacze, łóżka, stoliki, karimaty, śpiwory, nagrzewnice, kamizelki ratunkowe i wiele innego sprzętu.

 

Przyczepę sanitarną wypełniają z kolei zbiornik z wodą, prysznice, toaleta. Poznając to wyposażenie, kadeci mieli okazję uczestniczyć w sprawdzaniu jego stanu technicznego i rutynowej konserwacji.

 

Warto dodać, że standard zestawu kwatermistrzowskiego, jaki posiada nowotarska Jednostka, kwalifikuje ją do udziału również w akcjach międzynarodowych.

Zobacz galerię