24.10.2018

Poprawa egzaminów zawodowych 9-10.01.2019 r.

Aktualności

Kadeci uczestnicy konkursów na warsztatach w krakowskim IPN-ie

Kadetów z różnych szkół Małopolski Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie zaprosił na cykl bogato ilustrowanych zdjęciami i wzbogaconych pokazami wykładów. Brała w nich udział także reprezentacja mundurowego Liceum z Prywatnych Szkół im. prof. Venuleta w Nowym Targu.

Te warsztatowe zajęcia odbyły się w ramach intensywnych już przygotowań do IV edycji ogólnopolskiego konkursu „Policjanci w służbie historii” oraz do II edycji konkursu „Żołnierze w służbie historii”. Dotyczyły funkcjonowania Policji Państwowej na terenie Krakowa, także Wojska Polskiego w II Rzeczypospolitej. Ich przedmiotem była również kampania wrześniowa 1939 roku.

 

Wyjazd do Krakowa dał uczestnikom konkursów nie tylko solidną porcję wiedzy, ale też możliwość obejrzenia i dotknięcia unikatowych eksponatów. Były to mundury - zarówno formacji wojskowych, jak i policyjnych, broń palna, bagnety oraz wszelkie inne przedmioty, jakich te formacje używały w życiu codziennym.

 

Warsztaty kończyły zajęcia poświęcone montażowi filmu, bowiem obydwa te konkursy mają na celu stworzenie filmu o wybranym bohaterze z danej formacji oraz jego upowszechnieniu w społeczności lokalnej. Warto wspomnieć, że w „policyjnym” konkursie kadeci z „Venuleta” już trzy razy znaleźli się w gronie laureatów. Sięgali po nagrody również w konkursie dotyczącym wojskowości.

 

Atrakcyjność konkursów – niezależnie od możliwości poznania historii formacji policyjnych i wojskowych - podnosi fakt, że laureaci mogą wziąć udział w ciekawych i pełnych wrażeń wyjazdach edukacyjnych do miejsc związanych z polską historią. Nasi kadeci w poprzednich edycjach zwiedzali Białoruś, Ukrainę, Litwę, Łotwę; byli w Rosji, Niemczech, Austrii i we Włoszech. Zwiedzali także Szkołę Policji w Legionowie, Komendę Stołeczną i Główną Policji wraz z laboratorium kryminalistycznym.

Zobacz galerię