24.10.2018

Poprawa egzaminów zawodowych 9-10.01.2019 r.

Aktualności

Kadetki z Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży w Nowym Targu w gronie laureatów historycznego konkursu ogólnopolskiego.

 W IV edycji ogólnopolskiego konkursu „Policjanci w służbie historii” organizowanego przez Komendę główną Policji oraz Instytut Pamięci Narodowej nasze kadetki Danuta Malacina i Klaudia Szubryt (pierwszy zespół) oraz Julia Komeprda, Wiktoria Nowak i Sabina Kamińska ( drugi zespół) swoimi opracowaniami, filmami odnośnie policjantów Policji Państwowej wywalczyły tytuł laureatek. Danuta i Claudia opracowały postać policjanta Zygmunta Czopka natomiast Julka, Wiktoria i Sabina zajęły się postacią Antoniego Matykiewicza. Obydwaj wybrani bohaterowie są ofiarami zbrodni katyńskiej. Opiekunem merytorycznym z ramienia szkoły był mjr Krzysztof Tekiel.W poprzednich trzech edycjach kadeci z naszego liceum również byli w gronie laureatów.
 
Konkurs ten składał się z trzech elementów. Należało wybrać bohatera tzn. policjanta Policji Państwowej w okresie II RP lub pełniącego służbę w tzw. „granatowej policji” w okresie II wojny światowej, który swoimi czynami dowiódł, że nie sprzeniewierzył się Rocie Ślubowania i w okresie wojny pomagał ludności, współpracował ze zbrojnym podziemiem, odnaleźć członków jego rodziny, przeprowadzić z nimi wywiad i stworzyć film. Kolejnym etapem było odnalezienie miejsca pamięci poświęconego wybranemu bohaterowi, a ostatnim elementem było przeprowadzenie żywej lekcji historii poza macierzystą szkołą. Podczas lekcji należało przedstawić rys historyczny powstania formacji, w której służyli wybrani bohaterowie oraz przedstawić swojego bohatera.
 
W poprzednich trzech edycjach laureaci konkursu zwiedzali, Litwę, Łotwę, Białoruś, Ukrainę i Rosję. Byli w miejscach pamięci poświęconych ofiarom zbrodni katyńskiej oraz zwiedzali zabytki. Byli w Moskwie, Wilnie, Mińsku, Lwowie, Kijowie, Katyniu, Twerze, Miednoje i wielu, wielu innych miejscach. W tym roku w związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną wyjazdu edukacyjnego niestety nie będzie. Laureaci otrzymają bardzo wartościowe wydawnictwa książkowe.
 
 
Link do filmu Julii, Wiktorii i Sabiny
https://www.youtube.com/watch?v=SUMqi2zx72c
 
 
Link do filmu Danuty i Claudii
https://www.youtube.com/watch?v=d9SipgzX6B0