24.10.2018

Poprawa egzaminów zawodowych 9-10.01.2019 r.

Aktualności

W katyńskim konkursie - kolejny sukces kadetów z PLO

Kolejny ogólnopolski konkurs historyczny, tym razem służący upamiętnieniu ofiar zbrodni katyńskiej, znów przyniósł kadetom z Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży w Nowym Targu miejsca w gronie laureatów i wyróżnionych. Pod hasłem „Żołnierze w służbie historii” II edycję konkursu organizowały Ministerstwo Obrony Narodowej i Instytut Pamięci Narodowej. Zadaniem uczestników było upamiętnienie postaci żołnierza, który pełnił służbę w strukturach militarnych polskich organizacji wojskowych, a swoją służbą przyczynił się do budowania polskiej niezależnej państwowości w okresie II RP.
Po odnalezieniu i zdobyciu danych na wybranej postaci, uczestnicy mieli wykonać trzy zadania:
- zaprezentować bohatera – w formie biogramu i krótkiego filmu (1,5 – maksymalnie 3 min.) prezentującego jego służbę na rzecz Państwa Polskiego
- sporządzić opis miejsc/miejsca pamięci – po odnalezieniu jego/ich w swojej okolicy lub – z braku takiej możliwości - na byłych Kresach II Rzeczypospolitej
- przygotować i przeprowadzić „żywą lekcję historii” - dla dowolnej grupy (grup), by jej uczestnicy mieli możliwość poznania historii związanej z postacią oraz miejscem/miejscami pamięci.
Nasi kadeci - Alicja Kasperek, Karolina Szeliga i Jakub Sarnecki - opracowali postać majora kawalerii Tadeusza Adama Nowakowskiego, który zginął w 1940 roku z rąk NKWD w Charkowie. Ta praca dała im miejsce w gronie laureatów konkursu.
Kadetki Amelia Kołat, Katarzyna Chybowska i Gabriela Dusza za opracowanie postaci majora Franciszka Bednarskiego oraz kadeci Wanessa Bartosz, Natalia Knurowska i Piotr Solawa za opracowanie postaci ocalałego z Katynia Stanisława Swianiewicza - zdobyli w tym konkursie wyróżnienia. Opiekunem merytorycznym kadetów z ramienia szkoły był mjr Krzysztof Tekiel.
 Przypomnijmy, że I edycja tegoż konkursu naszym kadetom również przyniosła miejsca w gronie laureatów, a w nagrodę mieli możliwość wzięcia udziału w objeździe edukacyjnym po Niemczech i Włoszech. Niestety, tegoroczni laureaci, ze względu na panujące zagrożenie epidemiczne, nie będą mieli takiej okazji. Otrzymają natomiast bardzo wartościowe wydawnictwa książkowe.
Link do filmu Alicji, Karoliny i Kuby:
https://www.youtube.com/watch?v=ocevhRAkk_E