24.10.2018

Poprawa egzaminów zawodowych 9-10.01.2019 r.

Aktualności

Patriotyczna akademia kadetów - brawa za wersję on-line!

 
NOWY TARG. Niewiele ponad miesiąc od rozpoczęcia nauki, a przed ministerialną decyzją o zdalnym nauczaniu miał zespół wokalno-instrumentalny z Prywatnego LO w Szkołach im. prof. Venuleta, by w ogóle zaistnieć i zestroić głosy. Tym większe uznanie budzi jego słowno-wokalny montaż, przygotowany na Święto Niepodległości.
 
Tradycja zespołowego śpiewania mundurowej młodzieży z „Venuleta” jest żywa, bo poprzedniczki dzisiejszej grupy, prowadzone przez swojego nauczyciela, Jakuba Mrugałę, nieraz zdobywały laury w różnego rodzaju śpiewaczych konkursach. Ich wykonania ubarwiały też okolicznościowe szkolne inscenizacje. Niestety, lata nauki mijają szybko i wokalnie już wyrobieni absolwenci opuszczają szkolne mury.
 
Od tego roku szkolnego wokalno-instrumentalny zespół zaczęła organizować Sylwia Basta – nauczycielka muzyki, multiinstrumentalistka, wykonawczyni utworów z własnymi tekstami i muzyką. Do śpiewania udało się jej zmotywować siódemkę kadetek i dwóch kadetów z klas pierwszych. Część podhalańskiej młodzieży ma już bowiem za sobą jakieś wokalne doświadczenia – w zespołach regionalnych, chórkach, scholach itd. Ale nowa szkoła to zawsze nowy stres. Tę pewną nieśmiałość trzeba było przełamać, żeby rozśpiewać grupę. A do tego potrzebne są próby, próby, próby…
 
Ambitne plany przygotowania na listopadowe święto kilkunastu patriotycznych pieśni zderzyły się z epidemiczną rzeczywistością. Nim ministerstwo zarządziło zdalne nauczanie, wokalny zespół – jeszcze bez nazwy – zdążył się spotkać zaledwie kilka razy. Ale dzięki chęciom i zaangażowaniu młodzieży powstał słowno-wokalny montaż.
 
Sylwia Basta przygotowała nagrania pierwszego i drugiego głosu oraz gitarowego akompaniamentu – każde osobno. Kadeci – już w swoich domach, każdy ze słuchawką w uchu – musieli samodzielnie nagrać swoje wykonania i przesłać je prowadzącej.
 
Wtedy – z udziałem Samaela Flores Rodriqueza, aranżera i kompozytora meksykańskiego pochodzenia - zaczęła się profesjonalna, studyjna obróbka tych nagrań, czyli: separowanie i czyszczenie ścieżek dźwiękowych, potem miks, mastering i tworzenie wersji video. Tak, w tydzień poprzedzający 11. Listopada,  powstał patriotyczny montaż.
 
A żeby obchody 102. Rocznicy Odzyskania Niepodległości miały i regionalny akcent, Sylwia Basta wraz z trzecioklasistką Olą wykonały i nagrały wolnościową góralską pieśń do słów poety z Kościeliska, Stanisława Nędzy-Kubińca – „Idom casy za casami”. Video również poniżej.
 
Perspektywy dla nowo powstałego zespołu są tym ciekawsze, że dwie osoby grały już wcześniej na skrzypcach.
 
Tutaj – cała akademia:
  https://www.youtube.com/watch?v=my4RVXJ0rBs 
 
Tutaj – Idom casy za casami:
 
https://www.youtube.com/watch?v=L-k_vMTvgU8