24.10.2018

Poprawa egzaminów zawodowych 9-10.01.2019 r.

Aktualności

Mimo pandemii - kadeci w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach

NOWY TARG. Pandemiczne obostrzenia, brak możliwości bezpośrednich kontaktów na linii uczeń – nauczyciel, to realia, w jakich kadeci z Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży w nowotarskich Szkołach im. prof. Venuleta finalizują prace związane z udziałem w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach. Jest ich wiele, a żywe zainteresowania i determinacja młodzieży zasługują na uznanie.
 
Są to przede wszystkim konkursy historyczne i plastyczne, związane z powstaniem i funkcjonowania w okresie międzywojennym Wojska Polskiego i Policji Państwowej. Kadeci odkrywają historię tych formacji mundurowych, patrząc na nie tylko całościowo, ale także przez pryzmat losów i doświadczeń jednostki, konkretnej osoby.
 
Już od września, kiedy nie było aż tak dużych obostrzeń sanitarnych, odbywali spotkania z członkami rodzin żołnierzy i policjantów, którzy służyli w II Rzeczypospolitej, a w okresie  II wojny światowej, z rąk radzieckich funkcjonariuszy NKWD - w Katyniu, Charkowie czy też w Twerze - stracili życie.
 
Uczestnicząc w konkursie dotyczącym żołnierzy i policjantów, kadeci przeprowadzili niezwykle ciekawe wywiady, między innymi z wnuczką siostry generała Stanisława Hallera - panią Józefą Rościszewską. Podczas tej rozmowy mieli do czynienia oryginalnymi dokumentami generała, jego odznaczeniami i medalami. Mieli niepowtarzalną okazję, by poznać zdjęcia z jego prywatnego albumu. Ale co najważniejsze -  usłyszeli anegdoty, historie rodzinne dotyczące generała Stanisława Hallera oraz jego kuzyna, również generała, Józefa Hallera. Dowiedzieli się między innymi o ich wspaniałej karierze wojskowej i relacjach z prezydentami oraz z marszałkiem Józefem Piłsudskim. Takich historii raczej nie przeczytamy w żadnej książce.