24.10.2018

Poprawa egzaminów zawodowych 9-10.01.2019 r.

Aktualności

Za upamiętnienie ofiar zbrodni katyńskiej - nagrody I stopnia dla dwóch kadeckich zespołów

 XII edycja organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej we współpracy z Muzeum Katyńskim ogólnopolskiego konkursu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…”, najwyższe laury, czyli nagrody I stopnia, przyniosła dwom kadeckim zespołom z mundurowego LO w Nowym Targu.
 
Oba zespoły, pracujące pod opieką merytoryczną majora Krzysztofa Tekiela, znalazły się wśród dziesięciu ekip z całej Polski uhonorowanych najwyższą nagrodą. Jest nią zagraniczny wyjazd edukacyjny do miejsc związanych z katyńską zbrodnią. Wszystkich prac na konkurs nadesłano 80.
 
Zadaniem uczestników było, jak zwykle, stworzenie strony z rodzinnego albumu, poświęconej konkretnej ofierze tego mordu.  Wymagało to opracowania koncepcji plastycznej pracy, ale również dużego zaangażowania w poszukiwanie informacji o wybranej przez siebie postaci. Zbierając informacje, zespoły zarówno sięgały do książek, jak i spotykały się z rodzinami ofiar. W ten sposób zdobywały nieznane do tej pory pamiątki, zdjęcia i informacje.
 
Jeden zespół – w składzie Julia Błażusiak i Karolina Hryc – zajął się postacią Franciszka Bednarskiego, a drugi – w składzie Angelika Ciesielka i Samanta Zachwieja – sporządził kartę poświęconą Antoniemu Zachwiei.
 
Konkursowe jury nie szczędziło wyrazów uznania i podziękowania uczestnikom z różnych części kraju, bo wszyscy oni musieli wykonywać swoje dzieła w trudnym, pandemicznym czasie. Podkreślało też, że tegoroczne prace odznaczają się szczególną starannością i dokładnością wykonania.