24.10.2018

Poprawa egzaminów zawodowych 9-10.01.2019 r.

Aktualności

Laury i wyróżnienia dla kadetów w V edycji IPN-owskiego konkursu "Policjanci w służbie historii"

Udział w V już edycji organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej wespół z Komendą Główną Policji konkursu „Policjanci w służbie historii”,  przyniósł kolejne sukcesy startującym w nim kadeckim zespołom z mundurowego LO.  
 
Przypomnijmy, że konkurs miał rozbudzić zainteresowanie młodzieży szkół średnich najnowszą historią Polski, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów policji w latach II Rzeczypospolitej i II wojny światowej oraz jej udziałem w odzyskiwaniu niepodległości oraz w odbudowie państwa polskiego.

   Rolą trzyosobowych uczniowskich zespołów pracujących pod opieką nauczycieli było po pierwsze odnalezienie w swojej okolicy i opisanie miejsca pamięci świadczącego o tym, jak chlubnie przedwojenni policjanci zapisali się na kartach polskiej historii. Drugie zadanie to nakręcenie krótkiego filmu (1,5 do 3 min.), który prezentuje sylwetkę upamiętnionego tam policjanta – jako wzoru służby Polsce i jej obywatelom. Pracę miało wieńczyć trzecie zadanie – żywa lekcja historii zorganizowana dla rówieśników lub młodszych uczniów, poświęcona miejscu i osobie bohatera.
 
Tego roku w gronie laureatów znalazła się grupa w składzie: Alicja Kasperek (klasa II), Kinga Możdżeń i Martyna Czernik (obie z klasy I). Zajęły się one postacią st. Przodownika Policji Państwowej Tomasza Lupy, tworząc krótki film dostępny z linku poniżej:
 
https://www.youtube.com/watch?v=kgXZ4rCSp8g
 
Drugi zespół, w składzie: Karolina Szeliga, Irmina Rejczak, Agata Zubek (uczennice klasy II) – który zdobył wyróżnienie - pracował nad postacią posterunkowego Policji Państwowej Mariana Sobczyńskiego.
 
Filmowy efekt można zobaczyć tutaj:
 
 https://www.youtube.com/watch?v=8wap_6lLKTY
 
Warto zaznaczyć, że poprzednie edycje również przynosiły miejsca w gronie laureatów kadetom startującym w konkursie pod merytoryczną opieką majora Krzysztofa Tekiela. Dzięki temu opracowania i przypomnienia doczekały się postaci:
 
- przedwojennego policjanta ze Szczawnicy, Antoniego Zachwiei, który jako jedna z ofiar zbrodni katyńskiej, stracił życie w Kalininie (obecnie Twer)
 
- posterunkowego Policji Państwowej Stanisława Ignatowicza, który służbę pełnił m.in. we Lwowie, a podczas wojny został zastrzelony przez NKWD w Kalininie
 
- komisarza Józefa Wraubka, komendanta Policji Polskiej w Generalnej Guberni w Nowym Targu, który za swoją działalność w Dywizji Podhalańskiej w Konspiracji oraz w Konfederacji Tatrzańskiej został aresztowany przez Niemców, a następnie wywieziony do obozu w Oświęcimiu
 
- przodownika Policji Państwowej oraz tzw. „granatowego policjanta” - Franciszka Ciulemby, który za swoje czyny na rzecz narodu polskiego podczas okupacji hitlerowskiej został skazany na śmierć i zginął w oświęcimskim obozie
 
- policjanta Policji Państwowej oraz tzw. policji granatowej - Stanisława Piłata, mieszkańca Nowego Targu, który trzy lata przed wybuchem wojny brał udział w olimpiadzie sportowej w Berlinie, był wielokrotnym reprezentantem Polski w boksie w wadze ciężkiej oraz wielokrotnym Mistrzem Polski w tej dyscyplinie w okresie przedwojennym, a w czasie wojny pomagał członkom ruchu oporu na Podhalu

- Michała Kanika - policjanta Policji Państwowej II RP, pełniącego służbę m.in. w Sułkowicach, Myślenicach, a przed wybuchem II wojny światowej w Gorlicach zastępcy komendanta Komendy Powiatowej, zamordowanego przez żołnierzy NKWD w Twerze.
 
Nagrodami w konkursie (przed pandemią) były: wyjazdy edukacyjne do miejsc męczeństwa i śmierci polskich policjantów (Ostaszków, Kalinin, Miednoje) za naszą wschodnią granicą, udział w atrakcyjnych szkoleniach i cenne wydawnictwa IPN-u.
 
Najcenniejsze jest jednak to, że spotkania z rodzinami bohaterów i ofiar czasu wojny były dla mundurowej młodzieży żywą lekcja patriotyzmu i źródłem niezapomnianych przeżyć, które na pewno utkwiły w pamięci, bo wciąż powracają w rozmowach.