Kadeci na odsłonięciu pomnika gen. Józefa Hallera w Jurczycach

Jedną z osób zaprzyjaźnionych z Prywatnym Liceum Ogólnokształcącym dla Młodzieży w Nowym Targu jest pan Adam Woźniczka. To prawdziwy pasjonat historii, a zwłaszcza działalności, życia wielkiego Polaka, dowódcy „Błękitnej Armii” generała broni Józefa Hallera.W swoim domu Pan Adam posiada szereg pamiątek właśnie związanych z generałem Hallerem. Tak bogatego zbioru nie powstydziłoby się żadne Muzeum Wojskowe. W 148 rocznicę urodzin generała w miejscowości Jurczyce w gminie Skawina gdzie urodził się Józefe Haller odsłonięto pomnik poświęcony własnie generałowi. Fundatorem tegoż pomnika jest Pan Adam wraz z żoną Grażyną. Oczywiście podczas takiej uroczystości nie mogło zabraknąć delegacji uczniów z naszego Liceum Ogólnokształcącego. W dniu 13 sierpnia 2021 roku w godzinach popołudniowych przy zasłoniętym pomniku w Jurczycach zaczęli się gromadzić zaproszeni goście. Byli oczywiście włodarze gminy Skawina, była także burmistrz Pucka gdzie w 1920 roku generał dokonał zaślubin Polski z morzem. Byli również inni goście, poczty sztandarowe a wśród nich jeden z naszego Liceum. Sam pomnik ma około 4 m wysokości jest to płaskorzeźba artysty Andrzeja Kołaczyńskiego. Generał Haller na tym pomniku jest naturalnej wysokości. Generał miał około 178 centymetrów wzrostu i teraz stoi na 2 metrowym cokole. Po odsłonięciu pomnika przez księdza ze Zwierzyńca koło Zamościa został on poświęcony. Należy stwierdzić, że ksiądz Błażej Górski należy do Szwadronu Kawalerii Ochotniczej i do Jurczyk na uroczystość przywiózł zabytkowy ołtarz polowy przy którym odprawił mszę. Po uroczystościach związanych z odsłonięciem pomnika nastąpiło zwiedzanie Izby Pamięci generała Józefa Hallera. O każdym artefakcie Pan Adam opowiadał bardzo ciekawie, a w swoich zbiorach ma ich naprawdę dużo i to takie, które należały, bądź używał generał. Po pełnym wrażeń popołudniu było tak że coś dla ciała zaproszonych gości a mianowicie pyszna grochówka. Pomimo faktu, iż odsłonięcie pomnika odbywało się praktycznie w środku wakacji to nie było żadnych problemów ze znalezieniem uczniów którzy chcieliby iść w poczcie sztandarowym. Z wielu zgłoszeń wybrano Patryka Budzyk z klasy I oraz Katarzynę Chybowska, Rafała Wacława z klasy II. Podczas wyjazdu opiekę nad pocztem sztandarowym z ramienia szkoły sprawował major Krzysztof Tekiel.