24.10.2018

Poprawa egzaminów zawodowych 9-10.01.2019 r.

Aktualności

Kustosz pamięci gen. Hallera- z rewizytą u kadetów, w replice munduru.

Po tygodniu od wizyty I i II klas mundurowych nowotarskiego Prywatnego LO dla Młodzieży w Jurczycach – podkrakowskiej, rodzinnej wsi gen. Józefa Hallera, z rewizytą do kadetów przybył pan Adam Woźniczka, kustosz pamięci legendarnego dowódcy i wielkiego patrioty.
 
W jurczyckim majątku pierwszo- i drugoklasiści zwiedzali bogatą w cenne eksponaty izbę pamięci generała (urządzoną w domu pana Adama) oraz dworek, gdzie przyszedł on na świat.
 
Zaproszenie kustosza i przewodnika po Jurczycach do Szkoły wynikło stąd, że również III klasy chciały zdobyć więcej informacji o świetlanej dla polskiej historii postaci i poznać ciekawe szczegóły życia generała.   
 
Pan Adam – teraz już przyjaciel Liceum - ubrany w replikę munduru generała Hallera, prezentował cząstkę swoich muzealnych zbiorów: przedmioty codziennego użytku i pamiątki.
 
Dość wspomnieć o złotych piórach, które generał dostał od Polonii amerykańskiej, przeznaczając je na leczenie rannych żołnierzy czy krzyżu, jaki stał na jego biurku, wykorzystywany podczas nabożeństw z udziałem generała.
 
Kadeci mogli oglądać szablę generała, laskę używaną po wypadku drogowym, kaburę od pistoletu, pas od munduru i wiele, wiele innych artefaktów związanych z postacią naszego bohatera.
 
Oczywiście nie tylko te unikatowe zbiory wzbudziły wielkie zainteresowanie młodzieży. Najważniejsze były bowiem relacje pana Adama, dotyczące życia dowódcy i jego wojskowej kariery. Kadeci mogli poznać  epizody z życia generała, o których nie wspomina żadna encyklopedia ani oficjalne opracowanie.