Kadeci na cmentarzu żydowskim w Nowym Targu.

Podczas ubiegłego roku szkolnego kadetów z Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży w Nowym Targu odwiedził Dariusz Popiela – wybitny sportowiec, który jest też społecznikiem mocno zaangażowanym w przywracanie pamięci o ofiarach Holocaustu, w dialog międzykulturowy i międzywyznaniowy.

Podczas spotkania nasi kadeci postanowili pomagać w pracach porządkowych na tym cmentarzu. W dniu 18 października cała szkoła postanowiła udać się na kirkut i wykonać prace porządkowe polegające na grabieniu liści, czyszczeniu nagrobków (macew) przewożeniu taczkami kamieni w określone miejsce itp. Jednakże wszystkie te prace zostały poprzedzone krótkim wykładem Pana Dariusza na temat nowotarskiego kirkutu oraz losach żydów zamieszkujących Podhale podczas II wojny światowej. Kadeci wyczyścili (wyplewili z porastającej trawy oraz umyli kamienie) jedną z mogił w których rozstrzeliwani byli żydzi. Wozili również grys na drugą mogiłę zbiorową, gdzie w sumie rozstrzelanych było 200 osób. Pan Dariusz podczas wykładu opowiadał, że dysponuje wyjaśnieniami ss-mana biorącego udział w egzekucjach w Nowym Targu oraz jego rysunkami gdzie dokładnie zaznaczone są doły śmierci, gdzie ustawiony był stolik gdzie Niemcy zapisywali dane osób rozstrzeliwanych i podczas egzekucji spożywali alkohol. Nasi kadeci dokładnie wyczyścili z liści i skoszonej trawy kirkut, oczyścili macewy i pełni satysfakcji wrócili do szkoły. Podczas pobytu na cmentarzu i drogi powrotnej kadeci bardzo przeżywali spotkanie i wykonaną pracę, a oczyma wyobraźni widzieli ogrom tragedii jaka wydarzyła się w tym właśnie miejscu. Jeszcze raz w miesiącu październiku nasi wolontariusze odwiedzą cmentarz i dokończą prace a w pierwszej dekadzie listopada będą uczestniczyć w oficjalnych uroczystościach jakie odbędą się na cmentarzu w związku z odsłonięciem tablic z ponad 2500 nazwisk żydów mieszkańców Podhala zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej.