24.10.2018

Poprawa egzaminów zawodowych 9-10.01.2019 r.

Aktualności

Kadeci w KL Auschwitz - nigdy więcej ludobójstwa!


W czasie, gdy z Ukrainy napływają wieści o aktach ludobójstwa i masowych grobach – wszystkie klasy mundurowego LO uczestniczyły w zwiedzaniu KL Auschwitz.
 
Rozległy teren obozów koncentracyjnych i obozu zagłady; teren działającej przez pięć okupacyjnych lat „fabryki śmierci” to wstrząsający dowód nazistowskich zbrodni na polskich ziemiach i męczeństwa narodów. Wędrówka po miejscu masowej eksterminacji około 1,1 miliona Żydów z całej Europy, a także 140–150 tysięcy Polaków, około 23 tysięcy Romów, około 12 tysięcy jeńców radzieckich oraz ofiar innych narodowości – była dla młodzieży poruszającą lekcją wojennej historii.
 
Nie mniejsze wrażenie zrobił na niej widok mnóstwa osobistych rzeczy i ubrań zgładzonych więźniów, w tym dzieci, które razem z dorosłymi szły na śmierć.
 
Obóz Auschwitz pozostanie dla świata bolesnym symbolem terroru i ludobójstwa, miejscem zagłady wielu patriotów i członków ruchu oporu. Zetknięcie z jednym wielkim ich pomnikiem zostanie kadetom w pamięci na zawsze. Patrząc przez ten pryzmat, znacznie mocniej i głębiej przeżywa się też tragedię Ukrainy.