24.10.2018

Poprawa egzaminów zawodowych 9-10.01.2019 r.

Aktualności

Powrót kadetów na poligon-w perspektywie zawodów o Puchar Dowódcy

NOWY TARG – KRAKÓW. Po dwuletniej pandemicznej przerwie kadeci z Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży w Nowym Targu wznowili comiesięczne wyjazdy i treningi na „Pasterniku” - poligonie patronackiej jednostki wojskowej tj. V Batalionu Dowodzenia w Krakowie - Rząsce . 
 
Dla mundurowej młodzieży z klas I i II był to więc pierwszy kontakt z poligonem, a już szkolenie odbywane z zawodowymi żołnierzami zbiegło się w czasie z treningiem przed czekającymi kadetów z całej Małopolski zawodami o Puchar Dowódcy 5 Batalionu.
 
Pobyt na Pasterniku wypełniły więc przygotowania do rywalizacji w tradycyjnych dyscyplinach Pucharu:
 
1. strzelaniu z trenażera "Cyklop" 
2. udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej
3.  rozkładaniu i składaniu broni długiej będącej na wyposażeniu żołnierzy. 
4. rozwijaniu i składaniu linii telefonicznej oraz nawiązywaniu połączenia
 5. wyznaczaniu pozycji na mapie (praca z mapą)
 6 zajęciom siłowym, tj. wykonywaniu „na czas” skrętoskłonów, czyli tzw. brzuszków oraz uginaniu ramion w podporze przodem, czyli tzw. pompek 
7. pokonywaniu pola walki czołgając się bez broni 
8. rzutowi granatem ćwiczebnym do celu.
 
Co ważne – każdy taki pobyt na poligonie stwarza kadetom możliwość rozmów z zawodowymi żołnierzami, zwłaszcza o blaskach i cieniach służby. Mowa była również o szkołach wojskowych, zasadach rekrutacji do wojska i wielu innych interesujących kadetów sprawach. Tym bardziej, że zawodowi żołnierze  bardzo chętnie odpowiadali na pytania młodzieży. 
 
Po ćwiczeniach na poligonie i pierwszych przygotowaniach do zawodów trzeba teraz czekać na ogłoszenie terminu Pucharu Dowódcy. Warto dodać, że przed pandemią kadeci z Prywatnego LO w Nowym Targu już raz zdobyli najwyższe trofeum, czyli puchar przechodni. Rozpoczynając teraz treningi, mają nadzieję, że znów zagości on w Szkole.