Wznowiony obóz szkoleniowo- kondycyjny - moc wrażeń, adrenalina i wspomnienia na lata

1 września w nowotarskim Prywatnym Liceum Ogólnokształcącym dla Młodzieży wyglądał szczególnie. Już przed godziną 8.00 kadeci spotkali się na akademii z okazji rozpoczęcia roku szkolnego, by zaraz po jej zakończeniu wsiąść do autobusu i rozpocząć obóz szkoleniowo-kondycyjny w Niedzicy – przywrócony po pandemicznej przerwie.

Dla klas pierwszych był to również obóz integracyjny. Właśnie ci pierwszoroczni kadeci, z różnych miejscowości Podhala, po przekroczeniu murów szkoły byli trochę zagubieni, onieśmieleni nowym środowiskiem, nowymi koleżankami i kolegami, nowymi nauczycielami. Tak sytuacja wyglądała i na samym początku obozu. Jednak z każdą godziną, z każdym nowym ćwiczeniem, młodzież poznawała się nawzajem i już pod wieczór pierwszego dnia kadecki nabór - uśmiechnięty, zadowolony, roześmiany - rozmawiał z sobą tak, jakby wszyscy znali się od co najmniej kilku lat.

Taką sytuację wytworzył kontakt z instruktorami - doświadczonymi żołnierzami i funkcjonariuszami prowadzącymi zajęcia. A tych na obozie było dużo... Ćwiczenia rozpoczęło  oczywiście omówienie zasad bezpieczeństwa obowiązujących podczas obozu szkoleniowego i poznanie regulaminu Ośrodka, w którym kadeci byli zakwaterowani. Omówiono także warunki bezpieczeństwa przy grze paintball, przeprowadzono podział na plutony, mianowano na czas trwania obozu dowódców plutonów, zapoznano młodzież z tematyką i kadrą obozu.
Kolejne zajęcia to już ćwiczenia praktyczne. Na pierwszy ogień poszła taktyka: wstęp do taktyki działań specjalnych, budowa i organizacja bazy, techniki survivalowe wykorzystywane w działaniach specjalnych, rozpoznanie, system MOT (GOLAN). Następnie młodzież oswajała się ze sprzętem alpinistycznym, poznawała zasady działania i wykorzystanie przyrządów alpinistycznych w działaniach specjalnych.

Bardzo ciekawie wyglądały ćwiczenia nocne, uczące  działań z ukrycia. Tutaj kadeci mieli za zadanie - z pomocą różnych technik specjalnych - zlikwidować służbę wartowniczą ochraniającej strategiczny punkt.

Przepracowano również wybrane zagadnienia taktyczne z zakresu działań specjalnych wojska i Policji (paintball), czyli  działań z ukrycia w celu zlikwidowania drużyny przeciwnej. Podczas każdych działań specjalnych trzeba liczyć się z tym, że niektórzy członkowie naszej drużyny zostaną ranni. Dlatego nie mogło braknąć wiedzy i praktyki pomocnej w ewakuacji rannego spod ostrzału.

Zajęcia przeprowadzano w różnych warunkach terenowych: na lądzie i w wodzie, a przy wykorzystaniu sprzętu alpinistycznego - również w powietrzu. Obóz integracyjno-szkoleniowo-kondycyjny zakończył się trzeciego dnia, tj. 3. września, w godzinach wieczornych. Uczniowie klas pierwszych wracali zadowoleni, że – niezależnie od ćwiczeń specjalnych - mogli się bliżej poznać, natomiast klasy od II do IV doskonaliły swój warsztat w zakresie działań specjalnych.