Na zaproszenie mundurowej szkoły - japoński mistrz w Nowym Targu

Prywatne Liceum dla Młodzieży było organizatorem seminarium aikijujutsu z udziałem cenionego shuan (wiodący mistrz) wschodnich sztuk walki - Kurabe Makoto. Kadeci mieli szczęście trenować z mistrzem, który reprezentuje czysty styl japoński, a przybywa do Polski co drugi rok.

Jego wizyta i trening w sali na lodowisku stały się niecodzienną okazją do treningu konfrontującego nabyte umiejętności z wiedzą i kunsztem mistrza.

Europejscy karatecy z reguły nie mają wyobrażenia, ile czasu poświęcają japońscy mistrzowie na ćwiczenie oddechu. Używają też za dużo siły.

Ożeniony z Polką shuan Kurabe jest założycielem szkoły stylu Gyakutedo w Warszawie. Z małżonką uzgodnili, że jeden rok spędzają w Polsce, a kolejny w kraju kwitnącej wiśni. Inicjatorem zaproszenia do Nowego Targu japońskiego mistrza był shihan Aleksander Kozieł.

Obecność międzynarodowej sławy i możliwość treningu ze znawcą oraz reprezentantem najczystszych technik, bez europejskich naleciałości, ściągnęła do Nowego Targu również innych mistrzów z kraju i z zagranicy. Byli to: Sebastian Westrych (III dan jujutsu), założyciel szkoły w Jabłonce; Mariusz Błaszkiewicz – utytułowany mistrz z Nowego Brzeska; sensei Jan Paldus z Czech – instruktor i prezes Czeskiej Federacji Jujutsu oraz Jan Nowicki – uczeń shihan Aleksandra Kozieła.

Podczas seminarium mistrz Kurabe dał instruktorom klarowną wykładnię stopni i tytułów oraz zasad tworzenia nazw szkół. A    dla uczniów trening z mistrzem był zaszczytem i lekcją nieocenioną. Gość z Japonii trenował, instruował i udzielał konsultacji zupełnie bezinteresownie, z przyjaźni do uczniów i mistrzów z Podhala.