24.10.2018

Poprawa egzaminów zawodowych 9-10.01.2019 r.

Aktualności

Upamiętnienie sowieckiej agresji - z kadeckim pocztem

W przeddzień 83. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę i Dnia Sybiraka, na nowotarskim cmentarzu odbyły się powiatowo-miejskie uroczystości upamiętniające ofiary polskiego września 1939 roku i wszystkich Polaków, którzy stracili życie na „nieludzkiej ziemi”, cierpieli w łagrach i na zesłaniu.
 
Wśród pocztów sztandarowych jednostek samorządowych i szkół, delegacji organizacji kombatanckich, stowarzyszeń, służb mundurowych - była i delegacja Prywatnego LO dla Młodzieży. Kadeci uczestniczyli w Mszy św. w kościele św. Anny, następnie w przemarszu i wzruszającym Apelu Poległych przy Kwaterze Katyńskiej.
 
Wicestarosta Bogusław Waksmundzki w swojej mowie przypominał o skutkach paktu Ribbentrop – Mołotow, o ukrywaniu zbrodni katyńskiej, o „schizofrenii” czasów PRL-u i o tym, że podstawą pojednania musi być prawda. Kontekstem dla tej historycznej przestrogi jest zagrożenie, jakie stwarza rosyjski nacjonalizm.  
 
Spotykajmy się tu z wdzięczności dla wszystkich, którzy oddali swoje życie dla wolności, dla obrony świata przed chorymi ideologiami, byśmy mogli cieszyć się swoim życiem w niepodległej Ojczyźnie – mówił przedstawiciel powiatu.
 
Upamiętnienie tragicznych dla naszego narodu dat i wydarzeń, ze względu na formę i atmosferę obchodów, stało się dla młodzieży głęboko przeżytą lekcją patriotyzmu.