24.10.2018

Poprawa egzaminów zawodowych 9-10.01.2019 r.

Aktualności

Dzień otwarty policyjnej Prewencji w Krakowie - z kadetami małopolskich szkół


NOWY TARG – KRAKÓW. Kilka razy do roku, w siedzibie Oddziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, odbywa się ślubowanie nowo przyjętych policjantów. Ta uroczystość połączyła się teraz z Dniem Otwartym dla młodzieży klas mundurowych województwa małopolskiego pod hasłem: „Poznaj nas! III Małopolskie spotkania z mundurem – Policja 2022”. Nie brakło na nim kadetów z Prywatnego LO dla Młodzieży w Nowym Targu.
 
Podczas czwartego już w tym roku powiększenia szeregów wojewódzkiej Prewencji ślubowało 100 policjantów, w tym 20 kobiet. Uroczystość była też okazją do wręczenia wręczenie wyróżnień i nagrody Primus Inter Fortes.
 
Wśród zaproszonych gości byli Łukasz Kmita - wojewoda małopolski i rodziny nowo przyjętych funkcjonariuszy. Apel rozpoczął się od wprowadzenia pocztu sztandarowego KWP.  Komendant wojewódzki, nadinsp. Michał Ledzion, przyjał meldunek i odczytał  słowa roty ślubowania, które powtarzali za nim rozpoczynający służbę. Po  wręczeniu legitymacji służbowych wojewoda przekazał ślubującym zasady etyki zawodowej. Posypały się gratulacje.
 
Teraz nowo przyjętych policjantów czeka przeszkolenie, po którym rozpoczną służbę w jednostkach małopolskiego garnizonu Policji. 
 
Po zakończeniu oficjalnych uroczystości uczestnicy Dna Otwartego mogli wziąć udział w wielu atrakcjach przygotowanych na terenie siedziby małopolskiej Prewencji. Młodzież, nauczycieli oraz zaproszonych gości przyciągały interesująco zaaranżowane stoiska tematyczne. I tak, w specjalnie utworzonym na tę okoliczność miasteczku policyjnym, czekały na nich pokazy oraz zajmujące prelekcje. Ciekawość budziły m.in. ekspozycja floty policyjnego sprzętu transportowego oraz sprzętu, uzbrojenia i wyposażenia policyjnego - zarówno obecnego, jak i z okresu II Rzeczypospolitej.
 
Były też stoiska przygotowane przez wybrane wydziały i sekcje Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.  Przy stanowisku Wydziału Ruchu Drogowego młodzież miała okazję zobaczyć m.in. symulację wypadku drogowego oraz zaobserwować, jak wyglądają prawidłowe zabezpieczenie jego miejsca i udzielanie pierwszej pomocy.
 
Wydział Prewencji zaprezentował m.in. pokaz tresury psów policyjnych. W licznie odwiedzanym stanowisku Sekcji Doboru krakowskiej KWP młodzież mogła uzyskać szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji do służby.
 
Policjanci z Oddziału Prewencji pokazali dynamiczne zatrzymanie przy użyciu siatki obezwładniającej, a policjanci ze Sztabu Policji KWP przygotowali na ten dzień specjalny pokaz dronów.  Uczniowie mieli także niepowtarzalną okazję udziału w specjalnie dla nich przygotowanym teście psychologicznym dla kandydatów do policyjnej służby.
 
Nie zabrakło również wykładów. W salach konferencyjnych dla nauczycieli odbyła się prelekcja na temat uzależnień, natomiast uczniowie mogli posłuchać o cyberzagrożeniach, dopalaczach oraz odpowiedzialności karnej nieletnich.

Dzień Otwarty „Poznaj nas!  III Małopolskie spotkanie z mundurem – Policja 2022” pozwolił młodzieży, nauczycielom i gościom przekonać się naocznie i poczuć, jak ciekawa, zaszczytna, ale też wymagająca wielu specjalistycznych umiejętności jest służba w Policji.