Zakończenie roku szkolnego dla PSZZ 22.06. 15:00

Zakończenie roku szkolnego dla LO 22.06. 11:45

Kadeci lawinowo przeszkoleni

Wśród kadetów z Prywatnych Szkół Średnich im. prof. Venuleta w Nowym Targu nie brakuje chętnych, by odbyć w Tatrach szkolenie pod hasłem „Lawinowe ABC”. Placówka zapewnia im to we współpracy z Tatrzańskim Parkiem Narodowym. Na jego terenie taki edukacyjny trening przeszła kolejna tej zimy grupa kadetów.

Szkolenia wyrabiają nawyk śledzenia aktualnych komunikatów lawinowych, uczą właściwych zachowań w górach i oceny zagrożenia na podstawie obserwacji struktury i właściwości pokrywy śnieżnej. Uczą też, jaki sprzęt należy z sobą zabrać i jak go używać.

Zanim jednak mundurowa młodzież wzięła do rąk detektory, sondy i łopatki – miała okazję zwiedzić całkowicie odmieniony i rozbudowany pawilon Centrum Edukacji Przyrodniczej, czyli ciąg ekspozycji poświęconych tatrzańskiej faunie i florze; tatrzańskim szczytom, osobliwościom i jaskiniom. Jest to atrakcja jedyna taka w południowej Polsce, przygotowana dla zwiedzających z wykorzystaniem najnowocześniejszych multimedialnych technik i efektów, włącznie z największą w świecie makietą Tatr i salą kinową w 5D.

Dzięki prowadzącej szkoloną grupę Małgorzacie Kot z TPN-u, kadeci poznali podstawowy sprzęt, z jakim turysta powinien wybierać się zimą w góry i sprzęt ratowników. Nauczyli się, jak go używać i jak szukać ofiar lawinowych wypadków oraz jak udzielać im pomocy.

Dowiedzieli się o zasadzie „złotego kwadransa”, który pozwala uratować życie osobie zasypanej przez lawinę, a urządzenie pozwalające szybko ją zlokalizować, to właśnie detektor wysyłający elektroniczny sygnał.

Miejscem szkolenia praktycznego było stacjonarne, treningowe centrum lawinowe na Kalatówkach. Czas docierania tam wypełniły opowieści prowadzącej o akcjach ratunkowych po zejściu lawin – tych udanych i tych zakończonych śmiercią ofiar.

Przy schronisku na Kalatówkach był czas na odpoczynek, posiłek i kolejne opowieści – o pionierach ratownictwa górskiego w Polsce.

Podczas symulowanej akcji poszukiwawczej, nabytą wiedzą i umiejętnościami wykorzystania sprzętu, kadeci musieli wykazać się w praktyce – mieszcząc się oczywiście w „złotym kwadransie”. Utwierdzili się też w przekonaniu, jak ważne jest ratownictwo koleżeńskie, gdyż służby ratownicze (w tym TOPR) mają bardzo małe szanse, by w krótkim czasie - dotrzeć na lawinisko i uratować zasypanego.